21 Ocak 2017 Cumartesi

Gurbete Çıkmanın Farkına Varılmayan 5 Avantajı

              Gurbete çıkmak, sevdiğimiz kişilerden fiziksel olarak uzaklaşmaktır ve en çok hissedildiği zaman sevdiğimiz kişilerden ayrıldığımız ilk zamandır.Zaman geçtikçe alışırız.Bazen sevdiklerimize karşı gurbet acısı çekeriz.İşimize odaklanamayız,evimize geri dönmek isteriz.Ama artık geç kalmışızdır.Evimizden uzaktayızdır.Aklımızda sadece anılarımız vardır.Elimizden anılarımızı tekrar tekrar oynatmaktan başka bir şey gelmez.Gurbetçi;gurbete çıkan,geçimini gurbette kazanan kimsedir.Yani ister öğrenci(özellikle şehir dışında üniversite okuyanlar)  ister şehir dışında asker,rıskını kazanan bir baba veya yurt dışında çalışan bir iş sahibi ol evinden ayrıldığında hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığının olmayacağının farkına varıyorsun.
                               Özellikle büyüdüğünün farkına varıyorsun.Daha dün mahallede koşan,çift kale maç yapan,koşan,saklambaç oynayan,ana kuzusu olan çocuk hangi ara bu kadar büyümüştü.Zaman nasıl oluyorda bu kadar hızlı geçiyordu?
                               Evden ayrılırken; içinden "Ben gitmek istemiyorum!" dediğimiz çok olmuştur.Evimizde ayrıldığımız an aklımızda ailemiz vardır.Sadece anılarımız bizimledir.Ama evimizden ayrılmanın sadece kötü tarafları  yoktur.İyi tarafları da vardır.Bunları belli bir süre geçtikten sonra çok iyi öğreniyorsunuz.

Gurbetin faydaları

1.Yeni İnsanlar İle Tanışıyorsun
                    İlk başlarda yalnız takılıyorsun ama sonradan kendine göre arkadaşlar belki dostlar buluyorsun.Çevremiz genişliyor.İnsanları daha iyi tanıyoruz.Ailemiz giderken bize ne demişti "Herkese güvenme,dikkatli ol!"(Büyük ihtimalle herkesin ailesi demiştir : )

2.Kendi Ayakların Üzerinde Durmayı Öğreniyorsun
                   Burada annemiz yok.Yani sabahları okul için "Evladım kalk hadi okula gecikeceksin.Kahvaltıyı hazırladım.Sen seviyorsun diye melemen yaptım." diye çağıran kişi yok.Kendi işini kendin halletmen lazım.Kahvaltıyı,akşam yemeğini (Annemizin yaptığı gibi olmaz.) bizim kendimiz yapmamız yada almamız gerekir.Kendi üstümüzü ütülememiz gerekir.Üstümüzü yıkamamız gerekir.Ayrıca paramızı idareli kullanmalıyız.Onu hayati şeyler için kullanmalıyız(yemek,barınma,ulaşım..).Yoksa maddi açıdan sıkıntı çekebiliriz.

gurbetçi olmanın faydaları

3.Kendine Güvenin Artıyor
                    Burada seni savunacak birileri olmadığı ve her işini kendin yaptığın için özgüvenin artıyor.Ayrıca dünkü saf çocuk almadığının farkına varıyorsun.Kısaca evde yapmadığın ama burada başardığın şeyler senin güvenini arttırmaktadır.Böylece hayatının başrolünde sen oynuyorsun.

4.Özgürlük-Yalnızlık
             Evden ayrıldık ve ailemiz yok.Bize karışan birisi yok.Yani özgürüz.İstediğimiz  her şeyi yapabiliriz ama unutmayalım ki "Kontrolsüz güç,güç değildir.".Bizim buraya gelirken bir amacımız vardı.Eğer o amacımızı hatırlayabilirsek kendimiz kötü şeylere karşı kontrol edebiliriz.Ayrıca geldiğimiz yeri ve insanları unutmaz isek zorluklara karşı daha olumlu ve güçlü oluruz.
 
 5.Yeni Yerler
            Yeni yerler görüyorsun.O şehrin tarihi,kültürel,doğal yerlerini görüyorsun.Şehri anlamaya çalışıyorsun.Hayata bakışın genişliyor.Bu şehrin insanlarını anlamaya başlıyorsun.Özellikle üniversite öğrencisiysen bir kaç sene içinde o şehrin kurdu olmaya başlıyorsun : )

4 yorum:

  1. Uzakta olmanın avantajlarını çok gördüm. Ozlemek, ozlenmek çok güzel. Bazen kotu yanları da oluyor tabi ama yine de seviyorum bu gurbet hayatını

    YanıtlaSil
  2. Gurbet ne zor şey. Hem giden için hem de bekleyen için. Sevdiğinin yanından ayrılmak, uzaktayken şu an ne yaptığını bilememek...

    YanıtlaSil

Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Ad

E-posta *

Mesaj *