6 Ocak 2017 Cuma

Hasta Değilim Sadece Burnum Akıyor!

                 Burnumuz azda olsa akar ama hasta olmayız.Bu akıntıyla vücudumuz hasta olmaya yatkın hale geldi.Ihlamur,bal,nane gibi bitki çayları içeriz iyi olmak için fakat bir türlü iyi olamayız.O burun bir türlü durmaz.Hep akar.Yolda yürürken,evde,okulda,sınavda...Kaç defa hastaneye gideriz,burun akıntısı için.İyileşiriz sonra yine akmaya başlar.O kadar akar ki cebimizde ki mendil biter.Tuvalet kağıdı yanımızda bulunur : ) İlkbahar gelir hala akar burnumuz.Eğer önlemlerimiz almazsak hasta olabiliriz.Peki burun akıntısı nasıl durur?

burnu akan kadın


             Burun akıntısı, üst solunum yolu hastalıkları nedeniyle oluşan burun mukozasının akmasıdır.Burun sıvısının ana maddesi mukustur ve burun için faydalıdır.Mukus,toz ve bakterilerin vücudumuzdan içeri girmesini engeller.Soğuk algınlığı ve alerji olduğumuzda burnumuzdan mukus çıkabilir veya boğazımıza akabilir.Adeta musluktan su boşalır gibi burnumuzdan mukus akar,bu nezleye işarettir.Su gibi rir.Eğerenksiz sıvı akıyorsa alerjid akıntıyı koyu ise basit virüslerden kaynaklıdır.Her yaş gurubunda görülebilir olduğu için herkeste görülebilir  ve kendiliğinden geçer. Ayrıca domuz gribinde burun akmaz.Yani acaba domuz gribi miyim diye şüphelenmenize gerek yok.

      Burun Akıntısının Nedenleri:

 • Soğuk algınlığı yada grip: Boğazdaki enfeksiyonun bir sonucudur.100'den fazla farklı virüs bizi soğuk algınlığı edebilir bunu sonucunda daha olumsuz birisi olabilirsiniz ama uzun sürede zararsızdır.Burun,boğaz ve akciğerde olan virüslerden kaynaklanır.Çocuklar ve yaşlılar gibi yüksek risk altındaki kişilerde tehlikeli olabilir.Soğuk algınlık veya grip olan kişiler vücudundaki virüsleri tuzağa düşürmek için daha fazla mukus üretir ve mukusun birazı burun yoluyla vücuttan atılır.
 • Alerjiler:Belli bir şeye alerjiniz olabilir ve dokunma,soluma ile burnunuz alerjenlere tepki verip akabilir.
 • Sinüzit:Sinüzit,sinüsler veya burnunuzun geçiş yolları şiştiğinde ve iltihaplandığında oluşur.Bunun sonucunda burun tıkanır ve solunum güçlüğü ile mukus birikmesine neden olur.Mukus, burun dışına boşalır veya genzimizde hareket edebilir.Ayrıca mukus yeşil,sarı olur ve kalındır.Soğuk havalarda başınızı örterek baş ağrısı ve burun akıntısını önleyebilirsiniz.
 • Diğer nedenler:Her şey burun akıntısına yol açabilir.Suçiçeği,gebelik,saman nezlesi,uyuşturucu bağımlılığı...
                   Ve burun akıntısıyla öksürük birlikte görülüyorsa bahar alerjisi olabilir ve ciddiye alınmazsa astıma dönebilir.


                       

 Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?
             Maalesef bütün burun akıntıları engellenemez.Sadece, çok burun akıntısına neden olan durumlar önlenebilir.Mikrop ve bakterileri sizden uzak tutmak için ellerinizi sık sık yıkayın.Burnunuzu sildiğiniz bezi atın.Burnunuzu temizledikten sonra ellerinizi yıkayın.Gribe karşı korunmanın en iyi yolu her sene grip aşısı olmaktır.Sigarayı  bırakmak ve uzakta durmak da iyi gelir.Burun kanallarınızın  iltihaplı hale gelmesini ve tahriş olmasını önler.Burun akıntısını önlemek için ilaçlar kullanılsa da  ilaçlar tam sonuç vermeyebilir ve sağlığımıza da  zarar verebilir.
           Fakat burun akıntısını doğal yollarla ve bitkisel tedaviyle durdurabilirsiniz.Mesela; C vitamini zengin meyveler tüketmek,soğan ve sarımsak tüketmek,çam esansı karışımını koklamak,bal ile çörek otunu karıştırıp tüketmek...

 • Limon ile su iyi gelir.Günde 3 defa ılık suya 7-8 damla limon damlatın ve burnunuza çekin.Zaman geçtikçe burnunuzun akıntısı kesilecek. 
 • Zencefil  yaprağını veya kökünü iyice çiğneyin.Çıkan  suyu yutun ve vücudunuzdaki kan dolaşımını arttırın.Burun akıntınız 3-4 gün içerisinde kesilir.
 • Ilık bir su içerisine gerektiği kadar tuz  ekleyin ve karıştırın.Ondan sonra damlalığınız veya çay kaşığı yardımıyla bu karışımı yavaşça burnunuza çekin.Yaklaşık 2-3 gün bunu uygularsanız burun akıntınız geçebilir.
 • Su buharı ile odanızı nemlendirin.
 • Bol sıvı tüketin.(Su,meyve suyu...)
 • Tavuk çorbası için.Tavuk çorbası,mukusun yoğunluğunu azaltarak tıkanıklığı giderir.Hapşırma ve sümkürme ile mikropları dışarı atar.
 • Beslenmenize dikkat edin.Hazmı zor gıdalarla vücudun metabolizması yorulmamalıdır.Az yağlı yiyecekler,et ve süt ürünleri,taze meyve ve sebzeler tüketilmelidir.
 • Hafif yürüyüşler yapın.Böylece kan dolaşımınız artacak ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.
 • İyi giyinin ve kendinizi sıcak tutun.
 • İstirahat edin ve gevşeyin.
 • Pozitif düşünün.Bünyenizin dayanıklı ve güçlü olduğunu düşünürseniz daha hızlı iyi olursunuz.
 • Her türlü stresten uzak durun.
 •   Mikroplardan Korunmanın ve Etrafınıza Bulaşmasını Engellemenin Yolları:
 • Ellerinizi yıkayın.
 • Fincan ve bardaklarınızı paylaşmayın.
 • Kağıt mendil kullanın ve onu sümkürerek çöpe atın.Eğer etrafta durursa mikroplar etrafa yayılır.
 • Gözlerinize,burnunuza ve ağzınıza dokunmayınız.Nezle olan biriyle temas ederseniz asla yüzünüze dokunmayın.Böylece virüsler size bulaşamaz.
 • Oyuncakları temiz tutun.
 • Başka yöne hapşırın.Diğer insanlardan uzağa veya mendile hapşırılması önemlidir.Ellerinizle ağzınızı kaparsanız sonra mutlaka ellerinizi yıkayın.
 • Bulunduğunuz ortamı havalandırın.Mikroplar hareketsiz havada asılı kalırlar.Pencereyi açarsanız giderler.Odayı nemlendirmek için kap içinde suyu veya ıslak bezi kaloriferin üstüne koyabilirsiniz.
 • Mikropları sıkça dokunulan yerlerden temizleyin

soğanın faydaları

   Son olarak;
          1919 yılında, dünyada 40 milyon kişi "grip"ten öldüğünde, bir doktor, birçok çiftçiyi griple mücadele de yardım amacıyla ziyaret eder. Birçok çiftçi ve ailesi grip kapmıştır ve birçoğu ölürler. Doktor ziyaretlerine devam eder ve bir sürprizle karşılaşır; ziyaret ettiği bir çiftçi ve ailesi çok sağlıklıdır.
      Doktor böyle olabilmesi için aileye herkesten farklı ne yaptıklarını sorar ve cevaben çiftçinin hanımı odaya, "bir tabak içine soyulmamış bir soğan" koyduklarını (muhtemelen diğer odalara da) söyler. Doktor buna inanamaz ve bu soğanlardan birini alarak laboratuvarda mikroskop altına koyarak inceler ve soğanın içinde "grip" virüsünü görür. Soğan, açıkça grip bakterisini "absorbe" etmiş, emmiştir ve bu sayede de aile sağlıklı kalmıştır.
Bu hikâyeyi kuaför dostumdan duydum. Geçen yıl dükkânına çukur bir tabak içinde bir ‘soğan’ yerleştirir. Ve büyük bir sürpriz yaşar, o yıl hiçbir personeli grip olmamıştır. Formül işe yaramıştır...
        Bu öyküden alınacak ders; bir miktar "soğan" almanız ve  burun akıntısına yada gribe karşı evinizin çevresinde bir yerlere yerleştirmenizdir. Ne olduğunu görmek için onu deneyin. Biz geçen yıl onu denedik ve asla "grip" olmadık..

                   
                                                                                                Kendinize iyi bakın  : )

6 yorum:

 1. Paylaşımınız güzel olmuş bahar aylarında ben de Boğaz kuruluğu oluyo genelde :)

  YanıtlaSil
 2. Çok güzel bir paylaşım olmuş emeklerinize sağlık ....

  YanıtlaSil
 3. Emeğinize sağlık . Bu aralar herkes mikroplarını salıyor dikkat etsinler biraz canım !
  Taze bloggersınız sanırım yardıma ihtiyaç olursa çekinmeyin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız.Evet daha çıraklık dönemimdeyim.İlginiz ve yorumunuz için teşekkürler.:)

   Sil
  2. Merhaba ben burun akıntısından çok çekiyorum olmadık yerde başlar ve durmak bilmez bazen sıcakta bazen de biraz esintide burnumu bir kaşıntı peş peşe hapşırık sonrası musluk yardıma ihtiyacım var..

   Sil

Bizimle İletişime Geçebilirsiniz!

Ad

E-posta *

Mesaj *